Tento dvoudenní kurz je připraven pro ty vyučující angličtiny v mateřských školách a v 1. a 2. třídě škol základních, kteří chtějí zpestřit, obohatit a hlavně zefektivnit svou výuku. Období seznamování se s cizím jazykem je dle mých profesních zkušeností naprosto zásadní, protože během něj si děti vytvářejí svůj celoživotní postoj k danému jazyku. Montessori přístup ke vzdělávání je natolik pestrý a pro děti zajímavý, že by byla obrovská škoda Montessori principy nezahrnout i do výuky angličtiny. Děti si tak v hodinách mohou rozšiřovat své obzory ve smyslové výchově, cvičení praktického života a dalších oblastech, ve kterých se děti učí angličtinu při vykonávání zajímavých činností, ne pouze koukáním na obrázky v učebnicích.
V průběhu prvního dne kurzu si probereme všechny nejdůležitější teoretické principy, na kterých je výuka angličtiny skrze Montessori aktivity postavena. Následně si ukážeme širokou škálu aktivit, které propojují výuku angličtiny se všemi Montessori oblastmi – tj. smyslovou výchovou, praktickým životem, matematikou, přírodními vědami (tzv. kosmickou výchovou) a výukou jazyka. Tyto aktivity mohou být samozřejmě využity i jako zpestření běžné výuky angličtiny.
Druhý den každý z účastníků bude mít prostor uvést jednu vlastní aktivitu, která kombinuje výuku angličtiny s libovolnou Montessori oblastí. Připraví se ji uvést a názorně předvést, ostatní účastníci kurzu budou simulovat děti. Následovat bude krátká diskuse o aktivitě a o dalších možných variantách, která tato aktivita nabízí. Právě možnost praktického vyzkoušení si aktivit nejen jako „dítě“ ale i jako vyučující, je naprosto zásadní pro proces osvojování si nových prezentačních dovedností. Kurz zakončíme postřehy a příklady z dobré praxe výuky angličtiny skrze Montessori přístup.
- délka semináře - 16x45 min (2 dny)
Dodatek: Montessori přístupem se teoreticky i prakticky velmi intenzivně zabývám od února 2012. Kromě studia (viz. seznam absolvovaných seminářů v přiloženém životopise) jsem téměř čtyři roky vedla Montessori hrátky – pravidelné 60-ti minutové bloky s týdenní pravidelností, kterých se účastnily děti za přítomnosti svých rodičů. Bylo opravdu neskutečně poučné a motivující zároveň sledovat reakce rodičů, kteří byli naprosto fascinováni tímto přístupem k dětem – jak je jednoduchý a pokud se necháme vést selským rozumem, tak i intuitivní. Na široké škále směrů uvnitř Montessori systému jsem zastánce a propagátorka „neortodoxního“ směru (tj. jsem přesvědčena, že nemusíme používat pouze ty pomůcky, které před 100 lety vymyslela sama paní Montessori). Řídím se větou paní Montessori: „Stačí rozumět té myšlence a podle jejích podnětů kráčet kupředu.“. Jak mi mé vlastní zkušenosti i reakce ostatních rodičů potvrdily, tento „neortodoxní“ směr velmi vyhovuje dnešním rodičům i dětem.